• kontakt@icie.com.pl

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę: Przewodnik

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę: Przewodnik

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę - przewodnik

Jakie informacje powinna zawierać zgoda na wyjazd dziecka za granicę? Kiedy jest potrzebna? Jakie znaczenie ma w tym przypadku notariusz i jaki rodzaj tłumaczenia jest wymagany - na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Kwestie prawne bywają zawiłe, a okres wakacyjny sprzyja roztargnieniu, dlatego podpowiadamy, jak właściwie przygotować się do wyjazdu zagranicznego, jeśli nasze dziecko podróżuje z jednym z rodziców lub innym opiekunem/opiekunką. Co dla wielu nie jest oczywiste, w pierwszym przypadku nadal konieczne jest uzyskanie zgody na podróż od drugiego rodzica. Jeśli rodzice nie są obecni, wymagana jest zgoda obojga z nich. Wyjątkiem są przypadki ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, śmierci lub nieustalenia ojcostwa. Wymóg ten może być dla nas irytujący, ale pamiętajmy, że pozwala on m.in. zapobiegać uprowadzeniom małoletnich.

Jak go przygotować?

Przede wszystkim - samodzielnie. Ten pierwszy etap nie wymaga dodatkowej pomocy. Wystarczy, że zawrzemy w nim pewne informacje, takie jak:

- tytuł dokumentu (np. Zgoda na wyjazd małoletniego dziecka za granicę pod opieką drugiego rodzica/pod opieką osoby trzeciej), miejsce i data sporządzenia upoważnienia

- dane rodziców, dziecka, opiekuna/opiekunki - imiona, nazwiska, numery PESEL, numery dokumentów tożsamości (paszport/dowód osobisty)

- data podróży i kraj, do którego podróżuje dziecko

- ogólna treść zgody (np. "Upoważniam/upoważniamy Pana/Panią do opieki nad moją/naszą córką/synową podczas podróży oraz do podejmowania w moim/naszym imieniu decyzji dotyczących jej/jego stanu zdrowia" - warto wspomnieć o upoważnieniu do decydowania o ewentualnym leczeniu za granicą)

Co ważne, nie ma jednego obowiązującego wzoru - łatwo możemy spotkać różne warianty takich upoważnień, poniżej jeden z nich.

Wizyta u notariusza

Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza. To w jego obecności rodzic/rodzice składają czytelne podpisy. Upoważnienie zawiera teraz pieczęć notariusza oraz klauzulę potwierdzającą ich autentyczność. Jeśli obawiasz się sporego wydatku - bez obaw, koszt takiego poświadczenia nie powinien nadwyrężyć wakacyjnego budżetu.

Zamawianie tłumaczenia

Z oczywistych względów treść upoważnienia powinna być zrozumiała dla osób z kraju, do którego podróżujemy (język angielski bywa akceptowalny, niemniej jednak najbezpieczniej jest wybrać język danego kraju). Nie warto przygotowywać upoważnienia od razu w wersji obcojęzycznej, gdyż poświadczenie notarialne również będzie wymagało tłumaczenia. Co więcej, sami nie jesteśmy w stanie przygotować takiego tłumaczenia. W takim przypadku konieczne jest tłumaczenie uwierzytelnione (wykonane i poświadczone przez tłumacza przysięgłego). Zamawiając taką usługę, otrzymujemy wersję elektroniczną oraz oryginał tłumaczenia, który posiada status prawny. Czas realizacji jest zazwyczaj dość krótki, oczywiście zależy to od języka docelowego. Tłumaczenia uwierzytelnione na bardziej popularne języki - angielski, niemiecki, włoski czy francuski przygotowywane są zazwyczaj w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych. Wycena uzależniona jest od ilości znaków ze spacjami w tekście źródłowym.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę - dodatkowe informacje

Czy jest możliwe, że nikt nie poprosi Cię o taką zgodę? Tak, niemniej jednak ryzyko jest spore, a konsekwencje na tyle poważne, że warto poświęcić czas na przygotowanie, poświadczenie i przetłumaczenie upoważnienia. Kwestie członkostwa w strefie Schengen nie mają tu znaczenia. Dodatkowe informacje na temat dokumentów potrzebnych do podróży można znaleźć np. na stronie: europaeu.

Nasze biuro, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, chętnie odpowie na nurtujące pytanie związane z końcowym etapem przygotowania upoważnienia. Informacji o tłumaczeniach przysięgłych również szukaj na naszej stronie!

Czy zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest gotowa? ---> Zamów tłumaczenie

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz